Πέμπτη 30 Δεκεμβρίου 2010
Ολοκληρώθηκε η 20η αγωνιστική της Premier League. H Chelsea πήρε τη νίκη κόντρα στη Bolton χάρη στο γκολ του Malouda στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Arsenal έμεινε στο 2-2 με τη Wigan, ενώ η Wolves έκανε τη μεγάλη έκπληξη περνώντας νικηφόρα από το Anfield με τέρμα του Ward στο 56’.
 Η Manchester City επικράτησε 4-0 της Aston Villa, με τον Balotelli να πετυχαίνει τρία τέρματα, τα δύο με πέναλτι. Πλέον συγκατοικεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με την Manchester United, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Birmingham. Ο Berbatov άνοιξε το σκορ στο 58′ για να ισοφαρίσει στο 90′ ο Bowyer, με τους «κόκκινους διάβολους» να διαμαρτύρονται για χέρι. West Ham και Everton αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Τα «σφυριά» προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Hilbert στο 16’, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Coleman. Σπουδαίο διπλό για τη Fulham η οποία επιβλήθηκε 2-0 της Stoke με δύο γκολ του Baird στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Blackpool πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Sunderland (2-0),όπως και η Blackburn απέναντι στη West Brom (1-3). Η Tottenham ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση με τη Newcastle στο White Hart Lane, με σκόρερ τους Lennon και Bale, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Kaboul στο 66’.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής στην Premier League
Τρίτη 28/12
Manchester City – Aston Villa 4-0
8 πεν., 27’, 55 πεν. Balotelli. 13’ Lescott
Stoke – Fulham 0-2
4’, 10’ Baird
Sunderland – Blackpool 0-2
50’ Campbell, 90’
Tottenham – Newcastle 2-0
57’ Lennon, 81’ Bale
West Brom – Blackburn 1-3
17’ Thomas / 3’, 53’ Kalinic, 62’ Diouf
West Ham – Everton 1-1
16’ αυτ. Hilbert / 42’ Coleman
Birmingham – Manchester United 1-1
90’ Bowyer / 58’ Berbatov
Τετάρτη 29 Δεκεμβρίου
Chelsea – Bolton 1-0
61’Malouda
Wigan – Arsenal 2-2
18’ πεν. Watson, 81’ αυτ. Squillaci / 40’ Arshavin, 44’ Bendtner
Liverpool – Wolves 0-1