Πέμπτη 30 Δεκεμβρίου 2010
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Άρη με 87-58 στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό, αφού η διαφορά είναι αδύνατο να ανατραπεί στο δεύτερο παιχνίδι.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, οι γηπεδούχοι, όμως, σοβαρεύτηκαν μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και με μπροστάρη τον Κώστα Τσρατσαρή έφτασαν στη νίκη. Από τους «κίτρινους» ξεχώρισε ο Tucker με 21 πόντους, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος.
Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-37, 70-49, 87-58
Παναθηναϊκός: Καραμολέγκος, Tepic 14, Μπόγρης 1, Περπέρογλου 6, Καϊμακόγλου 6, Φώτσης 4, Sato 11,Ζούμπος, Τσαρτσαρής 19, Διαμαντίδης 11, Βουγιούκας 10, Καλάθης 5
Άρης: Brown 1, Dunston 8, Σλούκας 11, Ταπούτος 5, Tucker 21, Τσαϊρέλης 5, Χατζηβρεττας, Χαραλαμπίδης 3, Κουμπούρας, Borovnjak, Χρυσικόπουλος 2

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ 60-79 στην Πυλαία για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι και απέκτησε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 21-11 στο 8’, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία του αγώνα, βρίσκοντας λύσεις από τους Παπαλουκά και Keselj, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 25-40 υπέρ τους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αδυναμία των αντιπάλων τους στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 8-0 πλησίασαν στους 10 στο 27’. Τότε, όμως, οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι λόγω έντασης στην κερκίδα και έφυγαν για τα αποδυτήρια. Το γήπεδο εκκενώθηκε και η αναμέτρηση ξεκίνησε μετά από 2,5 περίπου ώρες! H ομάδα του Ivkovic μπήκε πιο δυνατά μετά τη διακοπή και χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία έφτασε στο τελικό 60-79.
Τα δεκάλεπτα: 13-17, 25-40, 39-55, 60-79
ΠΑΟΚ: Marshall 20, Καλαμπάκας, Αράπης, Αποστολίδης 8, Δέδας 1, Dozier 6, Gray 4, Παπαδόπουλος 17, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Gecevski 2
Ολυμπιακός: Παπαλουκάς 13, Nesterovic 4, Gordon, Σπανούλης 16, Teodosic 5, Μπουρούσης 7, Keselj 7, Παπανικολάου 8, Μαυρoκεφαλίδης 12, Halperin 4, Γλυνιαδάκης, Erceg 3
Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης στο Κλειστό της Πυλαίας και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 10 πόντους διαφορά (37-47) οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς του «Δικεφάλου του Βορρά» στον αγωνιστικό χώρο.
Ένα αντικείμενο μάλιστα χτύπησε στο κεφάλι τον πρώτο διαιτητή Χριστοδούλου, στον οποίο παρασχέθηκαν άμεσα οι πρώτες βοήθειες έτσι ώστε να επιστρέψει στο παρκέ.
Οι διαιτητές ζήτησαν να εκκενωθούν οι εξέδρες προκειμένου να συνεχιστεί ο αγώνας. Ύστερα από δυόμισι ώρες το παιχνίδι τελικά ξανάρχισε με ελάχιστο κόσμο να βρίσκεται στο τελευταίο διάζωμα του γηπέδου και τους άνδρες των ΜΑΤ, αλλά και της υπηρεσίας security, να παραμένουν στις κερκίδες.